Hopp til innhold
Din lokale eiendomsmegler Notar v/Anders Havneraas presenterer dette Naustet i Sveggen! Foto: Interiørfoto

AVERØY

Naust i Sveggen

50 m²·Naust

Prisantydning kr 590 000

Eldre naust med idyllisk beliggenhet i Sveggen

Din lokale eiendomsmegler Notar v/Anders Havneraas presenterer naust med idyllisk beliggenhet i Sveggen! Naustet har et areal på ca. 50 kvm og ligger helt i sjøkanten med direkte tilgang til sjøen og flott beliggenhet for båt- og sjøliv. Bygningen har behov for betydelig vedlikehold og oppgradering, og selges som et oppussingsobjekt. Dette kan være en spennende mulighet for den som ønsker å restaurere et naust med unik plassering ved sjøen. Naustet selges som det står inkludert alt innbo som befinner seg i bygget på salgstidspunktet. Selgerne påtar seg ikke ansvar for rydding, fjerning eller sortering av innbo. Ta kontakt for med megler for å avtale visning. Ved bud er korteste budfrist 24.06.26 kl 12.00.

Prisantydning:

kr 590 000

Omkostninger:

kr 15 840

Totalpris:

kr 605 840

Adresse:

Naust i Sveggen

Boligtype:

Naust

BRA-i:

50 m²

Tomt:

108 m²

Byggeår:

1950

Bud Naust i Sveggen

Anders Havneraas

Eiendomsmegler MNEF/ Partner

Anders Havneraas

Hanne Bjørglund

Salgskoordinator/Eiendomsmegler MNEF

Hanne Bjørglund

Hold meg oppdatert

Få oppdateringer om visninger, bud og annen relevant informasjon om eiendommen

Adresse: Naust i Sveggen

Oppragsnummer: 4-0206/26

Prisantydning: kr 590 000

Omk. Kjøper beløp: kr 15 840

Totalpris: kr 605 840

Matrikkel: Kommunenr: 1554Gnr: 52Bnr: 804

Eierform: Eiet

Boligtype: Naust

Beliggenhet: Eiendommen ligger i Sveggen på Averøy, med direkte tilgang til sjøen. Sveggen er et attraktivt område med nærhet til både natur og byfasiliteter, og gir gode muligheter for en aktiv og praktisk livsstil.

Adkomst: Det er tilkomst via gangsti på ca. 50 m, fra offentlig vei. Det vil bli skiltet med visningsskilt ved fellesvisninger.

Eiendomsskatt: kr 565

Eiendomsskatt år: 2026

Formuesverdi sekundær: kr 1 473 596

Formuesverdi sekundær år: 2025

Info formuesverdi: I følge opplysninger fra Altinn så foreligger det per dato ingen formuesverdi knyttet til eiendommen. Formuesverdi er derfor beregnet ut fra skatteetatens boligkalkulator, og det tas forbehold om at denne kan være mangelfull eller feil.    Stortinget har vedtatt en ny modell for beregning av formuesverdi for bolig. Den nye utregningsmodellen beregner boligverdier basert på grunnkretser i stedet for kommuner, og skal benyttes fra og med inntektsåret 2026. Dette kan medføre at markedsverdien settes høyere eller lavere enn tidligere og innebærer at både selger og megler kan benytte tall som ikke nødvendigvis er oppdaterte på tidspunktet for utarbeidelse av salgsoppgaven. Det tas derfor forbehold om at formuesverdien kan bli endret og eventuelt øke ved endelig fastsettelse i skatteåret. For primærbolig utgjør formuesverdien 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opptil kr 10 000 000, og deretter 70 % av den delen som overstiger dette beløpet. For sekundærbolig utgjør formuesverdien 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.

Omkostninger: kr. 590 000,- (Prisantydning) -------------------------------------------------------- kr. 14 750,- (Dokumentavgift) kr. 545,- (Tinglysing skjøte) kr. 545,- (Tinglysning pantedokument (pr. stk.)) -------------------------------------------------------- kr. 15 840,- (Omkostninger totalt) -------------------------------------------------------- kr. 605 840,- (Totalpris inkl. omkostninger) -------------------------------------------------------- NB! Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige avgifter/gebyrer. Andel fellesgjeld og andel formue overtas av kjøper.

Omk. Kjøper beløp: kr 15 840

Tomteareal: 108 m²

Takstmann: Erik Bergsnev

Type takst: Arealrapport

Takstdato: 8.6.2026

Byggemåte: Eldre naust beliggende i strandsonen, bygget på en tradisjonell måte som var vanlig på oppføringstiden. Deler av konstruksjonen og gulvarealet ligger over vannspeilet. Naustet er fundamentert på betongfundamenter og søyler i sjø. Bæresøylene består av støpt betong, naturstein og støpte søyler i plastrør, som har erstattet tidligere søyler av rundstokk i tre. Bjelkelaget er bygget av rundstokk og tømmer med et innvendig plankegulv. Vegger er i stavkonstruksjon med diagonale avstivere. Ytterveggene har stående trekledning mot nord og vest, eternittplater på sørveggen og bølgede stålplater på østveggen. Taket er en sperrekonstruksjon/åstak tekket med bølgeeternitt. Det er labankdører/skyvedører mot sjøsiden og en malt dør i tre på landsiden. Vinduene er i tre med enkle glass. Det er etablert en gangforbindelse til land med en gangbru i tre. For ytterligere informasjon ber vi interessenter foreta en grundig gjennomgang av takst/tilstandsrapport og eiers egenerklæring som følger vedlagt. Disse inneholder informasjon av vesentlig betydning for eiendommen. Vi oppfordrer alle interessenter til å foreta en grundig gjennomgang av boligen/eiendommen, gjerne med bistand av teknisk fagkyndig.

Standard: Innvendige overflater: Gulv: Plankegulv på bjelkelag av rundstokk/tømmer. Vegger: Vegger i stavkonstruksjon med diagonale avstivere. Ytterveggene har stående trekledning mot nord og vest, eternittplater på sørvegg og bølgede stålplater på østvegg. Himling: Tak i sperrekonstruksjon/åstak med bølgeeternitt på yttertak. Tekniske installasjoner: - Vannledninger: Det er ikke ført frem vann til naustet. - Elektrisk anlegg: Det er ikke ført frem strøm til naustet. Du bør lese tilstandsrapport, eiendomsmeglers beskrivelse i salgsprospektet og selgers egenerklæring nøye. Du kan ikke klage på forhold som du har fått opplysninger om i tilstandsrapporten, i salgsoppgaven eller på andre måter. Se på tilstandsgrad og anslått utbedringskostnad for å danne deg et bilde av hva du må regne med av kostnader og eventuelle arbeider på boligen fremover. Husk at en anslått kostnad ikke er det samme som faktisk kostnad. Merk også at anslått utbedringskostnad bare er utbedring av konkrete avvik, etter den standarden som boligen har. Oppgradering til dagens standard kan koste mer.

Innbo og løsøre: Naustet selges som det står inkludert alt innbo som befinner seg i bygget på salgstidspunktet. Selgerne påtar seg ikke ansvar for rydding, fjerning eller sortering av innbo.

Byggeår: 1950

Sammendrag selgers egenerklæring: Boligen ble kjøpt i 1996. 1. Kjenner du til om det er/har vært feil tilknyttet våtrommene, f.eks. sprekker, lekkasje, råte, lukt eller soppskader? Ja Beskrivelse: Fritidsboligen er ett gammelt naust som har behov for omfattende rehabilitering / riving. 2. Kjenner du til om det er utført arbeid på bad/våtrom? Ja, kun av ufaglært/egeninnsats/dugnad Firmanavn: Ufaglært Beskrivelse: Gammelt naust så ingen våtrom. 5. Kjenner du til om det er/har vært problemer med drenering, fuktinnsig, øvrig fukt eller fuktmerker i underetasje/kjeller? Ja Beskrivelse: Naust over sjø der springflo kan stå over gulv, så er mye fukt. 6. Kjenner du til om det er/har vært utettheter i terrasse/garasje/tak/fasade? Ja Beskrivelse: Gammelt naust med utett fasade og har vært lekkasjer i tak. Innsig av vann i gulv ved springflo. 8. Kjenner du til om det er/har vært f.eks. sprekker i mur, skjeve gulv eller lignende? Ja Beskrivelse: Gammelt naust på murte skjeve påler i sjø. Ved springflo går vann over gulv. 9. Kjenner du til om det er/har vært sopp/råteskader/insekter/skadedyr på eiendommen som rotter, mus, maur eller lignende? Ja Beskrivelse: Råteskader i gulv og vegger og sannsynligvis også i alle bærende konstruksjoner. 14. Kjenner du til om ufaglærte har utført arbeid som normalt bør utføres av faglærte, utover det som er nevnt tidligere (f.eks. drenering, murerarbeid, tømrerarbeid etc)? Ja Firmanavn: Ufaglært Beskrivelse: Alt vedlikehold er utført av ufaglært. Det er ikke vann eller strøm til naustet. 16. Kjenner du til om det har vært utført arbeid på terrasse/garasje/tak/fasade? Ja, kun av ufaglært/egeninnsats/dugnad Firmanavn: Ufaglært Beskrivelse: Alt av normalt vedlikehold av ett gammelt naust uten vann og strøm er utført av ufaglært. 24. Er det andre forhold av betydning ved eiendommen som kan være relevant for kjøper å vite om (f.eks. rasfare, tinglyste forhold eller private avtaler)? Ja Beskrivelse: Kun gangvei ca 50 m fra kommunal vei. Ikke parkering på eller for eiendommen. Ikke innlagt vann eller strøm. Naustet selges som det står inkludert alt innbo som befinner seg i bygget på salgstidspunktet. Selgerne påtar seg ikke ansvar for rydding, fjerning eller sortering av innbo. Kommentar fra selger: Naustet har ikke vann / avløp eller strøm innlagt så alle spm i dette skjema angående dette ansees som ikke relevante selv om de er besvart kun for å kunne levere skjema. For ytterligere informasjon ber vi interessenter foreta en grundig gjennomgang av eiers egenerklæring som følger vedlagt i salgsoppgaven. Denne inneholder informasjon av vesentlig betydning for eiendommen.

Ferdigattest/midlertidig brukstillatelse: Etter det kommunen opplyser så foreligger det verken ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse knyttet til bygningen, og plan og bygningslovens formelle forutsetning for lovlig bruk av bygningen kan derfor ikke dokumenteres. Bygningen har imidlertid vært i bruk på nåværende sted siden slutten av 1950 tallet. Naustet har tidligere vært oppført på Hitra, opprinnelig byggeår er ukjent.

Regulerings- og arealplaner: Eiendommen følger Kommuneplanens arealdel 2016-2028, vedtatt 17.01.2017. Deler av eiendommen er avsatt til Bebyggelse og anlegg kombinert i samsvar med angitte bestemmelser (BEN). Resten av eiendommen følger Interkommunal kommunedelplan for sjøområdene på Nordmøre, vedtatt 07.05.2018, og er avsatt til Bruk og vern av sjø og vassdrag med tilhørende strandsone. Eiendommen berøres av hensynssone H370 for høyspenningsanlegg, som vist i kommuneplanens temakart. Utsnitt av reguleringskart med tegnforklaring følger vedlagt i salgsoppgaven. Reguleringsbestemmelser kan ses hos meglerforetaket. Dersom det er ønskelig med ytterligere opplysninger knyttet til reguleringsforhold så oppfordrer vi interessenter til å kontakte Averøy kommune.

Vei/vann/kloakk: Eiendommen er ikke tilknyttet offentlig vei, vann eller avløp. Selger opplyser at det er i deres eiertid benyttet en gangsti over tilstøtende eiendom. Denne retten er ikke tinglyst, kjøper oppfordres til å tinglyse denne.

Tinglyste heftelser og rettigheter: På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver: 30.04.1996 - Dokumentnr: 4158 - Registrering av grunn Denne matrikkelenhet opprettet fra: Knr:1554 Gnr:52 Bnr:221

Betalingsbetingelser: Det tas forbehold om endring i offentlige gebyrer. Kjøpesum samt omkostninger innbetales senest per overtagelsesdato. Kjøper er selv ansvarlig for at alle innbetalinger er meglerforetaket i hende til avtalt tid og må selv påse at eventuell bankforbindelse er informert om dette. Innbetaling av kjøpesum skal skje fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.

Overtagelse: Etter avtale. Angi ønsket overtagelse ved budgivningen.

Megler: Anders Havneraas

Boligselgerforsikring: Det kan ikke tegnes Boligselgerforsikring på naust.

Boligkjøperforsikring: Det kan ikke tegnes Boligkjøperforsikring på naust.

Sentrale lover: Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.   Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.   Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.   Dersom eiendommen har et mindre grunnareal (tomt) enn kjøperen har regnet med, er det likevel ikke en mangel hvis ikke arealet er vesentlig mindre enn det som fremkommer av salgsdokumentene, jf. avhl-3-3.   Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).   Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.   Både kjøper og selger er forpliktet til å signere den standard kjøpekontrakten som er utarbeidet av Notar i forbindelse med eiendomshandler. Kjøpekontrakten kan gjennomgås hos eiendomsmegleren før budet legges inn.

Personopplysningsloven: Ditt personvern er viktig for Notar og vi er opptatt av å verne om personopplysningenes integritet, tilgjengelighet og konfidensialitet. All behandling av personopplysninger i Notar skal følge det til enhver tid gjeldende personvernregelverket, herunder GDPR og personopplysningsloven. Les mer om dette her: https://notar.no/personvern.aspx.

Hvitvaskingsreglene: Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og tilhørende forskrift. Etter hvitvaskingsloven er eiendomsmegler pålagt å gjennomføre kundetiltak av både selger og kjøper. Hvis kjøper ikke bidrar til at megler får gjennomført kundetiltak, og dette fører til at transaksjonen ikke kan gjennomføres eller blir forsinket, misligholder kjøper avtalen med selger. Etter 30 dager anses misligholdet vesentlig, og selger har rett til å heve avtalen og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning.   Dersom det er selger som ikke bidrar til at megler får gjennomført løpende kundetiltak underveis i oppdraget må eiendomsmegler stanse gjennomføringen av transaksjonen. Selger vil i et slikt tilfelle ha misligholdt sine forpliktelser, og kjøper vil kunne ha et krav mot selger etter avhendingsloven. Hvis kundetiltak ikke lar seg gjennomføre, vil Notar ikke kunne bistå med handelen eller foreta oppgjør.   Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon, i en samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Dersom innbetaling likevel må foretas på annen måte, må megler orienteres med begrunnelse og informasjon om innbetalers navn, før innbetaling av oppgjør.

Budgivning: Det første budet skal inngis skriftlig på Notar sitt budskjema, påført budgivers signatur og vedlagt kopi av legitimasjon. Alternativt kan man legge inn bud elektronisk, ved bruk av "Gi bud" knapp i nettannonse, hvor budgiver må legitimere seg med BankID. Senere bud kan inngis per e-post eller SMS til megler. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgiver at bud er mottatt.   Bud som ikke er skriftlig, eller som har en kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Et bud er bindende for budgiver frem til angitt akseptfrist.   Bestemmelser om budgivning gitt i medhold av eiendomsmeglingsloven § 6-8 kommer til anvendelse ved utførelsen av Oppdraget. For å sikre en forsvarlig gjennomføring av budrunden, stiller Notar krav til frister ved budgivningen. Bud skal ikke ha en akseptfrist på mindre enn 30 minutter fra budet inngis. Bud med kortere akseptfrist enn 30 minutter kan avvises.    Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud. Selger må skriftlig akseptere budet før budaksept kan formidles til budgiver.   Fra og med 01.07.25 ble det ikke lengre være lovlig å legge inn hemmelige bud. Megler kan dermed ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet skal holdes skjult (hemmelig) for andre budgivere og interessenter.   Kopi av budjournal skal gis til kjøper og selger uten ugrunnet opphold etter at handelen er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan kreve kopi av budjournalen i anonymisert form etter at budrunden er avsluttet.   For øvrig vises det til ”Forbrukerinformasjon om budgivning” som er inntatt i salgsoppgaven.

Meld din interesse for denne boligen

Beskyttet av reCAPTCHA. Personvern og vilkår gjelder.

Del denne annonsen

Send lenken til venner og familie, eller lagre den for senere