
ROGNAN
Ch D Kohmanns vei 2
Prisantydning
kr 1 350 000
Omkostninger:
kr 52 740
Totalpris:
kr 1 402 740
Adresse:
Ch D Kohmanns vei 2
Boligtype:
Frittliggende enebolig
Fasiliteter:
Garasje
BRA-i:
88 m²
Tomt:
1378.5 m²
Rom:
3
1
1
1973
Sentrumsnær enebolig m/ frittstående uthus og stor eiet tomt på hele 1378 kvm. Oppussingsobjekt
Velkommen til en sentrumsnær liten enebolig med frittstående uthus /garasje som er beliggende i Ch. D. Kohmanns vei 2, like sør for Rognan sentrum. Selve boligen er oppført ca. 1930, senere tilbygget i 1973 og ca. i 1985. Boligen er i en etasje med loft og kjellerdel. Hovedetasjen er med vindfang, entrè, bod, trapperom, bad, soverom, kjøkken og stue. Kjeller med vaskerom og boder. Trapp til loftet med ett soverom og boder, men loftet har ikke måleverdige arealer for beboelse. Uthuset er med garasje, vedbod og boder. Gode sol og lysforhold. Stor eiet tomt på ca. 1378kvm, som er med hage og plen. Platting på 13 kvm etablert på nord/vestsiden. Gangavstand til barnehage, barne/ungdomsskole og sentrum. Et barnevennlig boligområde. Det må påregnes kostnader til oppussing.
Hold meg oppdatert
Få oppdateringer om visninger, bud og annen relevant informasjon om eiendommen
Adresse: Ch D Kohmanns vei 2
Oppragsnummer: 7-0019/26
Prisantydning: kr 1 350 000
Omk. Kjøper beløp: kr 52 740
Totalpris: kr 1 402 740
Matrikkel: Kommunenr: 1840Gnr: 43Bnr: 525
Eierform: Eiet
Boligtype: Frittliggende enebolig
Rom: 3
Soverom: 1
Etasje: 1
Parkeringsforhold: På gårdsplassen og eventuelt i garasjen
Beliggenhet: Boligen og eiendommen ligger meget sentralt i søndre del av Rognan sentrum. Gangavstand til barnehage og barne/ungdomsskole samt til til sentrum Rognan forener rik kystkultur med storslått innlandsnatur. Kulturhistorien er sterkt forankret i trebåtbygging og lokal trelastindustri. Rognan har et aktivt kulturliv. Friluftslivet er unikt med umiddelbar nærhet til sjøen med båtliv og fiske, skogsområder og fjell. Rognan er en ideell inngangsport til Junkerdal nasjonalpark, som tilbyr fantastiske turmuligheter. Saltdal er en Nasjonalparkkommune, utdrag fra hjemmesiden: Saltdal – en kommune som befinner seg 67 grader nord i det arktiske og er innfallsport til to nasjonalparker; Junkerdal nasjonalpark og Saltfjellet-Svartisen nasjonalpark. I kommunen finnes flere naturreservat og landskapsvernområder. Saltdal kommune har vært nasjonalparkkommune siden 2008 og ble resertifisert etter nye kriterier i 2019. Kommunen er svært heldig og har et av de 15 nasjonale besøkssentrene lokalisert i kommunen: Nordland Besøkssenter/Nordland Nasjonalparksenter, som ligger sentralt til på Storjord. Saltdal kommune er en frodig grønn dal omgitt av høye fjell. Våre to høyeste fjelltopper er Ølfjell med sine majestetiske 1751 moh og rett ovenfor ligger Solvågtid og stråler med sine 1559 moh. Den vakre elva vår, Saltdalselva eller «Dronningen i nord» som den også kalles, renner nordover like ved E6. Den munner ut i Saltdalsfjorden ved Rognan, som er administrasjons- og handelssenter i kommunen. Langs hele elva går en naturbasert sykkelsti. Her kan du leie sykkel til store og små. Du finner mer informasjon på Saltenhygge.no. Utdrag slutt. Åpne følgende link for ytterligere informasjon: https://www.saltdal.kommune.no/tjenester/nasjonalparkkommune/velkommen-til-saltdal-nasjonalparkkommune Besøk gjerne Saltdal kommune sin hjemmeside, her kan du finne mye nyttig informasjon: www.satdal.kommune.no
Adkomst: Adkomst fra innkjøring til Jernbanegata i sentrum av Rognan, følg veien frem til innkjørsel til venstre, inn sprinten og deretter til høyre til Ch. d Kohmannsvei . Boligen ligger på venstre side Alternativ adkomst via avkjørsel fra Saltens opp Preben Von Ahnnens vei, kjør til høyre inn Jernbanegata. Følg veien og sving til høyre inn til Sprinten kjør litt frem og sving deretter inn til høyre inn Ch. D Kohmannsvei. Boligen ligger på vestre side. Det vil bli skiltet med Notar visningsskilter ved annonserte visninger. Se for øvrig kart for nærmere veibeskrivelse.
Barnehage, skole og fritid: Rognan barnehage (1-5 år) 51 barn 0.5 km.- Saltnes barnehage (1-5 år) 25 barn 1.8 km. - Trollskogen barnehage (0-5 år) 44 barn 2.3 km Rognan barneskole (1-7 kl.) 283 elever, 16 klasser 0.6 km. - Rognan ungdomsskole (8-10 kl.) 127 elever, 9 klasser 0.9 km. - Saltdal videregående skole 250 elever, 16 klasser 2.1 km
Skolekrets: Saltdal
Kommunale avgifter: kr 16 705
Kommunale avgifter år: 2025
Info kommunale avgifter: Saltdal kommune opplyser at kommunale avgifter er på kr. 12.750.- for 2025. Det må påregnes noe øknming for 2026. Eiendomsskatten er oppgitt til kr. kr. 1.503.- for 2025. Denne er inkludert i oppsettet. IRIS opplyser at renovasjonsavgiften for 2026 er på kr. 3.955.- pr. år. Eier kan til en viss grad påvirke størrelsen på noen av gebyrene. Kommunen sine gebyrregulativ inneholder detaljinformasjon om dette. Opplysninger finnes på kommunenes hjemmesider eller ved å henvende seg til kommunen.
Eiendomsskatt: kr 1 503
Eiendomsskatt år: 2025
Info eiendomsskatt: Eiendomsskatten er medregnet i totalsummen for kommunale avgifter
Formuesverdi primær: kr 514 939
Formuesverdi primær år: 2025
Formuesverdi sekundær: kr 2 059 755
Formuesverdi sekundær år: 2025
Info formuesverdi: Formuesverdien er hentet ut fra skatteetatens boligkalkulator for 2025. Ligningsverdien synes å være noe høy i forhold til dagens verdi av eiendommen og ny eier anbefales å kontakte skatteetaten for å få fastsatt korrekte verdier. Eiendomsmegler gjør spesielt oppmerksom på følgende: Stortinget har vedtatt en ny modell for beregning av formuesverdi for bolig. Den nye utregningsmodellen beregner boligverdier basert på grunnkretser i stedet for kommuner, og skal benyttes fra og med inntektsåret 2026. Dette kan medføre at markedsverdien settes høyere eller lavere enn tidligere og innebærer at både selger og megler kan benytte tall som ikke nødvendigvis er oppdaterte på tidspunktet for utarbeidelse av salgsoppgaven. Det tas derfor forbehold om at formuesverdien kan bli endret og eventuelt øke ved endelig fastsettelse i skatteåret. For primærbolig utgjør formuesverdien 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opptil kr 10 000 000, og deretter 70 % av den delen som overstiger dette beløpet. For sekundærbolig utgjør formuesverdien 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.
Omkostninger: kr. 1 350 000,- (Prisantydning) -------------------------------------------------------- kr. 17 900,- (Boligkjøperforsikring Söderberg & Partners) kr. 33 750,- (Dokumentavgift) kr. 545,- (Tinglysing skjøte) kr. 545,- (Tinglysning pantedokument (pr. stk.)) -------------------------------------------------------- kr. 52 740,- (Omkostninger totalt) -------------------------------------------------------- kr. 1 402 740,- (Totalpris inkl. omkostninger) -------------------------------------------------------- NB! Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige avgifter/gebyrer. Andel fellesgjeld og andel formue overtas av kjøper.
Omk. Kjøper beløp: kr 52 740
Tomteareal: 1378.5 m²
Beskrivelse av tomt: Eiendomstomt på 1378kvm. Tomten er opparbeid til plen og noe beplantet. Eiendommen har gode lys- og utsiktsforhold. Tomten som er flat er opparbeid til plen. På norde side er det etablert en platting på ca. 13 kvm. Selger opplyser at deler av uthuset synes å stå inne på nabotomten. Selger opplyser at slik har det vært i alle år og nabo er klar over dette og sier at så lenge uthuset står slik det står, er dette ikke noe problem. Ønsker ny eier å rive og bygge nytt, må man holde seg innenfor egen tomtegrense. Selger opplyser at det helt nede ved innkjørselen er en liten trekant som tilhører nabo. Selger opplyser at dette fremkommer av kart og at nabo opplyser at dette er helt uproblematisk
Takstmann: BoligTakst og BoligTest Torkjell Nilsen
Type takst: Tilstandsrapport
Takstdato: 19.4.2026
Verditakst: kr 1 350 000
Byggemåte: ENEBOLIG Utvendig: Taktekking: Taktekkingen er av aluminiumsplater. Taket er besiktiget fra bakkenivå. Nedløp og beslag: Plast takrenne og nedløp. Veggkonstruksjon: Veggene har tømmerkonstruksjon og bindingsverk. Fasade/kledning har stående bordkledning. Liggende øverst i røstene. Takkonstruksjon/Loft: Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon. Vinduer: Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass og trevinduer med koblet glass. Dører: Bygningen har malt hovedytterdør fra ca 1985. Balkonger, terrasser og rom under balkonger: 13 kvm stor Terrasse på boligens nord/vest side. Innvendig: Etasjeskille/gulv mot grunn: Etasjeskiller er av trebjelkelag. Pipe og ildsted: Boligen har mursteinspipe. Rom Under Terreng: Gulvet har belegg. Veggene har betong/mur. Tomteforhold: Byggegrunn: Det er ukjent byggegrunn. Grunn -og fundamenter: Det er ikke nøyaktig kjennskap til hvilken type byggegrunn det er på denne eiendommen. Fuktsikring og drenering: Det skal være foretatt fuktsikring mot grunnmuren i forbindelse med utbyggingen av vf, bod og soverom. Synlig vortepapp mot grunnmuren - uten avslutnings list. Grunnmur og fundamenter: Bygningen har betonggrunnmur. Terrengforhold: Flatt terreng med minimal fall fra grunnmur. Utvendige vann- og avløpsledninger: Utvendige avløpsrør er av plast og er fra ca. 1973. Det er offentlig avløp via private stikkledninger. Utvendige vannledninger er av ukjent type - muligens av kobber og er fra ca. 1973. Det er offentlig vannforsyning via private stikkledninger. Etableringsår må forstås som ca. etableringsår. Årstall kan avvike. TG2 Taktekking Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Mer enn halvparten av forventet brukstid er oppbrukt på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er oppbrukt på undertak. Konsekvens/tiltak: Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår. Takplater i aluminium har en forventet levetid på ca. 30 til 50 år, avhengig av overflatebehandling, klima og montering. Anbefalte tiltak: Taktekkingen inkl. undertakspapp må påregnes omlagt innen de nærmeste år. Veggkonstruksjon Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det tas forbehold ved eventuelle fuktskader i veggkonstruksjon. Trepanel ok, men med stedvis utbedringsbehov. Generell noe malingsavskalling. Stedvis fukt/råteskadet. Det ble fra bakkenivå foretatt visuelle observasjoner. Trepanelet har i all hovedsak en naturlig slitasjegrad. Generelt utvendig overflate behandling må påregnes. Isolasjons metoder og materialer er ikke kjent, men må betegnes som dårlig. mangelfull lufting av kledningen pga. kubbet mellom underliggerne. Konsekvens/tiltak: Lokal utbedring må utføres. Det bør foretas tiltak for å bedre lufting av kledningen. Uten tilstrekkelig lufting bak bordkledningen kan fuktighet som trenger inn bak bordene eller gjennom veggen innenfra ikke tørke opp. Dette skaper ideelle forhold for råtesopp og muggvekst. Deler av vindskier fremstår med noe råteskader. Utv. overflatebehandling synes å være nødvendig. Takkonstruksjon/Loft Det er påvist fuktskjolder/skader i takkonstruksjonen. Stedvis noe fuktmerker i trobordene. Konsekvens/tiltak: Det må gjøres nærmere undersøkelser. Ingen spesielle tiltak synes å være nødvendig. Overflater Det registreres stedvis noe skrumerker i veggflatene. Konsekvens/tiltak: Ved oppussing/renovering av rommene, så er det naturlig at skrumerkene sparkles igjen. Pipe og ildsted Det registreres malingsavskalling på brannmuren da ovn er plassert nærmere enn 10 cm fra muren. Konsekvens/tiltak: Ovnen bør flyttes lengre fra brannmur. Rom Under Terreng Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det ble registrert noe saltutslag på betongvegger. Konsekvens/tiltak: Det påviste fuktnivå gir grunn til å overvåke konstruksjonen jevnlig for å se utvikling over tid, og eventuelt foreta tiltak for å unngå fuktskader. Ingen spesielle straks tiltak er nødvendig. Innvendige trapper Det er liten frihøyde i trappeløp. Det er liten frihøyde i trappeløpet til loft. Kjellertrappa er noe bratt. Det er ikke etablert håndlist på vegg. Konsekvens/tiltak: Håndlist monteres. Innvendige dører Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Kjellerdør tar i karmen. Konsekvens/tiltak: Enkelte dører må justeres. Det bør foretas tiltak på enkelte dører. Dører fremstår med forventet slitasjegrad. Det ble på inspiserte steder ikke påvist vesentlige skader på dører, enkelte dører subbet i dørterskelen/karmen og bør justeres/smøres. Etasje - Bad - Overflater vegger og himling Det registreres noe skrumerker/hull i vegg. Noe defekt hjulføringer på glass-skyvedørene i dusjkabinett. Konsekvens/tiltak: Tette hullene. Etasje - Bad - Overflater Gulv Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Krav til fall (1:100) er ikke oppfylt. Det må være fall mot sluk på hele gulvet, minimum 1:100. Fallet må være jevnt fordelt i rommet, men kan med fordel økes i dusjsonen. Våtrommets vanntette sjikt må i alle ytterkanter nå minimum 25 mm høyere enn overkant slukrist. Konsekvens/tiltak: Det bør etableres avrenning inn til sluk for hele våtrommet. Det må foretas utbedring av fallforhold. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet. Etasje - Bad - Sluk, membran og tettesjikt Rommet er et våtrom hvor det ved etablering var krav om "uavhengig kontroll", men det foreligger ingen dokumentasjon på at det er utført "uavhengig kontroll". 1.1.2013 ble det innført nye regler om obligatorisk uavhengig kontroll i byggesaker. Kravene om obligatorisk uavhengig kontroll gjelder for søknader som har kommet inn til kommunen fra og med 1. januar 2013. Konsekvens/tiltak: Innhent dokumentasjon, om mulig. Dersom det ikke foreligger dokumentasjon i forhold til våtrommets utførelse kan det ikke med sikkerhet sies om våtrommet er bygget i henhold til gjeldende forskrifter og standarder på byggetidspunktet. Som forebyggende tiltak er det derfor viktig at sluket blir renset for avfallsstoffer, for på best mulig måte ivareta at en raskest mulig avrenning skjer. Dette er et midlertidig tiltak, men ikke tilstrekkelig nok for å kunne være helt sikker på å unngå lekkasjer i området rundt sluket. Etasje - Bad - Ventilasjon Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Konsekvens/tiltak: Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til våtrom f.eks. luftespalte ved dør e.l. Det bør etableres tilluft til våtrommet. Kjeller - Vaskerom - Ventilasjon Rommet har kun naturlig ventilasjon. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Ikke etablert tilluft. Konsekvens/tiltak: Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til våtrom f.eks. luftespalte ved dør e.l. Over tid kan manglende tilluftsventilering resultere i mugg- og soppdannelse, spesielt på steder som ikke får god nok luftgjennomstrømning. Elektrisk avtrekksvifte bør monteres for å lukke avviket. Det anbefales å etablere bedre ventilasjon. Dette har stor betydning i forhold til fuktpåkjenning. Mekanisk ventilasjon er å foretrekke fordi den normalt trekker fuktig luft effektivt ut. Etasje - Kjøkken - Overflater og innredning Det er påvist skader/fuktskjolder i kjøkkengulvet. Fuktskjolder i rom hvor oppvaskmaskin har stått. Konsekvens/tiltak: Ingen spesielle tiltak synes å være nødvendig. Etasje - Kjøkken - Avtrekk Kjøkkenet mangler styrt tilluftsventilering. Eldre ventilator. Konsekvens/tiltak: Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til kjøkken, f.eks. luftespalte ved dør e.l. Det er ingen synlig ventilering av kjøkkenrommet utenom ventilatoren. Ventiler på kjøkkenet bør etableres for god lufting av kjøkken-rommet. Vannledninger Det er påvist ufagmessig utførelse av vannledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Konsekvens/tiltak: Tidspunkt for utskiftning av vannledninger nærmer seg. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Anlegget må sjekkes av fagperson, som må utføre eventuelle tiltak på anlegget. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Eldre vannrør har blant annet større sannsynlighet for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare vannskader i boliger. Anlegget må sjekkes av fagperson, som må utføre eventuelle tiltak på anlegget. Avløpsrør Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Røranlegget er ikke kontrollert av den grunn at dette krever spesielt utstyr og kompetanse. Videre bemerkes at bunnledninger av den grunn heller ikke er kontrollert. Nevnte betraktninger i denne rapporten må derfor sees på som generelle. Avløpsrør i plast er et vanlig brukt materiale omkring denne boligens etableringsår av vann/avløp. Det er derfor forventbart, men ikke absolutt å finne dette materialet. Uansett vil plutselige og uforutsette forhold som for eksempel fortetting og brudd være risikomomenter i ethvert anlegg. Her har alder mye å si. Tegn til dette ble ikke påvist på befaring. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Tidspunkt for utskiftning av avløpsrør nærmer seg. Det bemerkes at bunnledninger ikke er kontrollert. Utvendig stoppekran er påvist. Innvendig stoppekran er på vaskerom. ikke aktivt prøvd da det erfaringsmessig kan oppstå lekkasjer i koblinger eller pakninger som sjelden eller aldri brukes. Før en ev. avhending av boligen anbefales derfor dette sjekke. Slitasje på armaturer kommenteres ikke. Ventilasjon Det er påvist avvik i ventilasjonsløsning i forhold til gjeldende krav på oppføringstidspunktet. Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Det er påvist begrenset ventilering/luftgjennomstrømning. Konsekvens/tiltak: Det bør etableres veggventiler/vindusventiler i alle oppholdsrom som ikke har det. Det må gjøres nærmere undersøkelser. Ventilasjonsløsningen må utbedres. Det anbefales å etablere bedre ventilasjon. Dette har stor betydning i forhold til fuktpåkjenning. Mekanisk ventilasjon er å foretrekke fordi den normalt trekker fuktig luft effektivt ut. Det optimale er at ventilasjon skjer kontrollert gjennom kanaler som er trukket over yttertak. Andre VVS-installasjoner Mer enn halvparten av forventet brukstid på VVS-installasjoner er oppbrukt. Ingen spesielle avvik ble registrert - utenom ikke fagmessig opplegg av kobberrør. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden VVS-installasjonen(e) fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre VVS-installasjoner. Varmtvannstank Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år. VVB som begynner og bli 10 - 15 år, er erfaringsmessig utsatt for en aldringsslitasje der tilstand er usikker. Enkelte VVB viser seg også og ha betydelig lengre levetid, men dette kan ha årsakssammenheng med vannkvalitet, temperatur og bruksfrekvens mv. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden tanken fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre tanker. Ingen spesielle tiltak synes å være nødvendig utenom jevnlig kontroll av tanken. Fuktsikring og drenering Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Fuktsikring på utvendig side på grunnmuren skjer med ulike materialtyper. Det kan for eksempel nevnes Gudrong som er en asfaltlignendemasse og som var vanlig fram til –60 / 70 tallet. Videre finnes ulike typer av grunnmursplast. Spesielt er Gudrong eller liknende noe som relativt slites raskt. På dette huset er det vanskelig å bestemme hvilken type utvendig fuktsikring som er benyttet, eller om det er brukt. Like viktig som den finnes, er om den er montert tilfredsstillende. Dette er naturligvis ikke mulig å si noe sikkert om fordi alt er nedgravd. Gjør spesielt oppmerksom på at det er naturgitt med aldersmessig slitasjegrad. Konsekvens/tiltak: Fuktsikring av muren må etableres inkl. klemlist. På grunn av byggeår er det i dette tilfelle en generell betraktning at både eventuell utvendig fuktsikring og drensledning har en relativt høy slitasjegrad og utbedring/utskifting bør påregnes. Terrengforhold Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Det registreres at terrenget er stedvis helt oppunder kjellervindu. Konsekvens/tiltak: Det bør foretas terrengjusteringer. Det anbefales terrengjustering for å få riktig fall langs grunnmuren. Ideelt bør det i en avstand på ca. 3 meter være god helning vekk fra husets grunnmur. Utvendige vann- og avløpsledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Bunnledninger er ikke kontrollert da dette kreves spesiell teknologi og denne rapportens undersøkelsesnivå tillegges ikke dette. Det er heller ikke kjent om det har vært foretatt reparasjon/utskifting/rehabilitering av avløps- eller vannledningen mellom boligen og offentlig nett. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Avløpsanlegget må sjekkes. Både vann -og avløpsledninger er av eldre dato og må påregnes skiftes innen rimelig tid. Andre tomteforhold Det er påvist andre avvik:. Deler av uthuset er plassert inne på naboeiendommen 43/339. Konsekvens/tiltak: Ingen spesielle tiltak utover god dialog med nabo. Ved oppføring av ny garasje/uthus - rives den gamle. TG3 Nedløp og beslag Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Det er påvist avvik i beslagløsninger. Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det er store deformasjoner i renner og nedløp. Det registreres endel skader/skjevheter i eldre takrenne mot nord/vest, her er det også mangelfull etablering av "spillblikk". Konsekvens/tiltak: Avvik i beslagløsninger må utbedres. Nye renner og nedløp må monteres. Det må foretas tiltak for å lukke avviket. Det bør lages system for bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Ny renne, nedløp og spillblikk monteres på boligens nord/vest side. Vinduer Det er påvist noen glassruter som er punktert eller sprukne. Det er påvist vinduer med fukt/råteskader. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Det er 2 stk. vinduer med 2-lags glassvindu på soverom fra 2022 og badvindu fra 2014. Øvrige koblede vinduer med varierende etableringsår fra ca 1973. Eldre vinduer fremstår med råteskader. Sprekk i glassrute på kjøkken. Konsekvens/tiltak: Vinduer med punkterte/sprukne glass må påregnes skiftes ut, enten hele vinduet eller kun selve glassene. Det må foretas lokal utbedring. Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut. Vinduer med råteskader må erstattes med nye. Utvendig vedlikehold nødvendig. Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut. Etasjeskille/gulv mot grunn Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Bygning med generelle overflateavvik /skjevheter i etasjeskillene /plan - til dels større avvik. Konsekvens/tiltak: For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. Bygning med generelle overflateavvik /skjevheter i etasjeskillene /plan - til dels større avvik. Helse, miljø og sikkerhet Det er ikke etablert radonsperre. Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper. Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet. Avvik fra forskrift om brannforebygging § 8. Oppgradering av byggverk - Eieren av et byggverk skal sørge for å oppgradere sikkerhetsnivået i byggverket slik at det minst tilsvarer nivået som fremkommer av de samlede kravene gitt i byggeforskrift 15. november 1984 nr. 1892 eller senere byggeregler. Konsekvens/tiltak: Håndløper på innvendig trapp bør monteres, men det var ikke krav på byggetidspunktet. Åpninger i innvendige trapper er såpass store at det ut ifra sikkerhetsmessige forhold anbefales å lage mindre åpninger.
Innhold: Hovedetasjen er med: Vindfang, gang, trapperom, soverom, bad, kjøkken og stue Kjelleren er med vaskerom og 3 boder Loftet har ikke målbare arealer, selv om det er innredet til ett soverom og boder
Standard: Bolig er oppført ca. 1930 og senere tilbygget i 1973 og ca. 1985 Tretrapp opp til overbygget inngangsparti Vindfang med laminat på gulvet, malte vegger og malt trepanel i tak Bod med belegg på gulvet, malte vegger og hvite plater i tak. Løst fryseskap som står i boden, medfølger handelen Entrè med belegg på gulvet, malt trepanel på vegger og hvite takplater. Sikringsskap montert på vegg med automatsikringer. Et lite plassbygd skap mot vegg inn mot kjøkken Soverom med laminat på gulvet, malt malte vegger og tapet. Malt trepanel i tak. 2 doble garderobeskap. Baderommet er med belegg på gulvet( varmekabler montert), våtromstapet på vegger og malt tak. Dusjkabinett. Wc montert. Hvit enkel baderomsinnredning med 2 underskuffer, vaskeservant nedfelt i benkerplate samt ett sideskap. Speil m/lys over vaskeservanten. Kjøkkenet har belegg på gulvet, malte vegger. Malt trepanel i tak. Kjøkkenet har malt innredning fra tidlig byggeår med glatte fronter. Benkeplaten er av laminat og det er nedfelt kum. Vedovn montert. Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut. Løs komfyr medfølger handelen Stuen er med lakket tregulv, malte vegger og malt trepanel i taket. Panelovn montert på vegg Loftsetasje Tretrapp fra entreen fører opp til loftsetasje- meget lav takhøyde på skråtaket. Soverom med malt tregulv, malte vegger og malt trepanel i taket. Skråtak. Knevegg etabler. Hovedssikringinntak montert på vegg. Ett uisolert rom som er å betrakte som bod. gulv med sponplater og treplanker. Uisiolert tak. Det gjøres spesielt oppmerksom på at loftsetasjen ikke er godkjent som beboelsesrom og at ovennevnte henvisning til soverom er slik dette rommet er innredet. Kjelleren Kjellernedgang fra entreen Kjellerrom med murgulv og murvegger og trepanel i taket. Diverse hyller. Vaskerom med murgulv og murvegger, trepanel i tak. Opplegg for vaskemaskin. Sluk i gulvet. Varmtvannsbereder type Norma, ca. 100L. Bod/potetkjeller med murgulv og murvegger. trepanel i tak. diverse hyller. Det må påregnes kostnader til oppussing og vedlikehold. Frittstående uthus/garasje Enkelt uthus med garasje, vedbod og bod, samt eldre avtrede( ikke i bruk). Tekniske installasjoner Innvendige vannledninger er av kobber. Det er avløpsrør av plast. Boligen har naturlig ventilasjon. Det er ikke kjent om det har vært foretatt reparasjon/utskifting/rehabilitering av avløps- eller vannledningen i og mellom boligen og offentlig nett. Grunnet boligens alder og levetid betraktninger kan tilstandsgrad på ledningen ikke fastslås. Varmtvannstanken er på ca. 160 liter. El-anlegget er betydelig renovert. Automatsikringer over 12 kurser. El-anlegget ble kontrollert av ARVA i 2025 og anmerkninger til utbedring ble fulgt opp umiddelbart. Opplysninger er gitt av eier.
Hvitevarer: Løs komfyr på kjøkken og løst fryseskap i bod, medfølger handelen
Innbo og løsøre: Selger opplyser at det som står i boligen og i uthuset ved overtakelse, vil medfølge handelen. Eiendommen vil ikke bli ytterligere ryddet eller rengjort. I henhold til avhl. § 3-4 skal eiendommen, når annet ikke er avtalt, overdras med innredninger og utstyr som etter lov, forskrift eller annet offentlig vedtak skal følge med. Det samme gjelder varig innredning og utstyr som enten er fastmontert eller er særskilt tilpasset bygningen, jf. avhl. § 3-5. Loven inneholder ingen detaljert oversikt over hva som omfattes av «innredning og utstyr», og over hva som skal regnes som «fastmontert eller særskilt tilpasset». Partene kan fritt avtale hva som skal følge med eiendommen ved salg. Bransjens liste over løsøre og tilbehør som skal følge med eiendommen, er en del av avtalen mellom kjøper og selger dersom ikke annet er opplyst i salgsoppgaven, kjøper har tatt forbehold i bud eller avtale på annen måte er inngått. Der intet annet er avtalt, vil løsøre og tilbehør medfølge slik dette fremkommer av avhl. § 3-4 og § 3-5 og tilbehørslisten som fremkommer lenger bak i salgsoppgaven. Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti. Dersom det er noe i den vedlagte liste som ikke finnes på eiendommen, vil det heller ikke medfølge. Bransjens liste over løsøre og tilbehør er utarbeidet av Norges Eiendomsmeglerforbund, Eiendom Norge og Advokatforeningens Eiendomsmeglingsgruppe, og er gjeldende fra 1. januar 2020.
Byggeår: 1973
Modernisering og påkostninger: Tilbygget i 1973 og ca. 1985
Sammendrag selgers egenerklæring: Da selger ikke kjenner eiendommen, skal ikke spørsmål i egenerklæring besvares, men egenerklæringen skal foreligge.
Radonmåling: Det er ikke foretatt Radonmåling. Radon er en usynlig og luktfri gass som ligger nede i grunnen. Det varierer geografisk hvor stor forekomst det er av radon. Det er ikke et krav til måling av radon i bolig, men på generelt grunnlag er dette anbefalt. Ved utleie er det et krav til måling av radon. Det ble krav om radonsperre eller andre forebyggende tiltak mot radon på nybygg 1. juli 2010.
Oppvarming: Oppvarming er med panelovner samt vedovn. Vedovn er ikke funksjonstestet. Varmekilder, slik som ovner, kaminer, peiser, varmepumper og panelovner, følger med uansett festemåte. Frittstående biopeiser/varmeovner og terrassevarmere medfølger ikke. Det følger ikke med varmekilder i rom som ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder på visning.
Tv / Internett / Bredbånd: Ikke kjennskap til internett/tv tilkobling
Info energiklasse: Energimerket beskriver hvor energieffektivt bygget er, og hvilke energikilder som er brukt i bygget. Energimerket består av to deler: en energikarakter og en oppvarmingskarakter. Til sammen forteller de om energistandarden i boligen din. Energikarakteren sier noe om energistandarden til bygningen og dermed noe om forventet forbruk av energi. Skalaen går fra A som er best til G som er dårligst. Oppvarmingskarakteren blir angitt ut fra hvor stor andel av energien som kommer fra ikke fornybare energikilder, slik som olje eller gass, eller fra elektrisitet. Et bygg som bare har panelovner får derfor en dårlig oppvarmingskarakter. Karakteren er en fargeskala fra rød til grønn, hvor grønn er best. En grønn karakter betyr at du bruker bioenergi eller annen ny fornybar energi. Bruk av ved, varmepumpe, sol og fjernvarme gir god oppvarmingskarakter. Enova opplyser: Energikarakteren angir hvor energieffektiv boligen er, inkludert oppvarmingsanlegget. Energikarakteren er beregnet ut fra den typiske energibruken for boligtypen. Beregningene er gjort ut fra normal bruk ved et gjennomsnittlig klima. Det er boligens energimessige standard og ikke bruken som bestemmer energikarakteren. Boligdata i denne attesten er beregnet ut fra opplysninger som er gitt av boligeier. Der opplysninger ikke er oppgitt, brukes typiske standardverdier for den aktuelle bygningstypen Energiattesten er vedlagt salgsoppgaven
Ferdigattest/midlertidig brukstillatelse: Etter det kommunen opplyser så foreligger det verken ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse knyttet til bygningen, og plan og bygningslovens formelle forutsetning for lovlig bruk av bygningen kan derfor ikke dokumenteres. I mottatte matrikkelrapport fra Saltdal kommune er det opplyst at det er en enebolig samt en garasjeuthus til bolig. Det er fremlagt tegninger av boligen, og det er inntegnet tilbygg. På en ene tegningen vises det ekstra stue og det gjøres oppmerksom på at dette ikke er oppført. Boligens planløsning fremkommer av vedlagte illustrative 2 d fra EFKT. Det er 3 rom på loftet som ikke er målbare. Eiendomsmegler gjør oppmerksom på følgende: Ferdigattest utstedes ikke lenger for tiltak det er søkt om før 01.01.1998, jfr. Plan- og bygningslovens § 21-10, femte ledd. I disse tilfellene henlegger/avviser kommunen henvendelser om saker som ikke er avsluttet. Dette innebærer imidlertid ikke at ulovlig bygde tiltak blir lovlige. Kommunen vil fremdeles kunne forfølge og kreve ulovlig oppførte tiltak omsøkt etter dagens regelverk. Kjøper overtar ansvar, risiko og eventuelle konsekvenser knyttet til dette.
Adgang til utleie: Det er kun registrert en boenhet på eiendommen. Eiendommen/boligen kan leies ut i sin helhet til boligformål.
Regulerings- og arealplaner: Kommuneplanens arealdel 2009. Plantype: Kommuneplanens arealdel. Status: Endelig vedtatt arealplan. Ikrafttredelse 25.06.2009 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/1840/dokumenter/708/Vedtatt%20arealplan.pdf Delarealer 1 378 m. KPRestriksjoner: Område unntatt for rettsvirkning ( dette betyr at arealplanens bestemmelser om arealbruk, bebyggelse og utforming ikke gjelder for dette spesifikke området Reguleringsplaner Nvn: Idrettsplassen Syd. Plantype: Eldre reguleringsplan. Status Endelig vedtatt arealplan. Ikrafttredelse 29.03.1974 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/1840/dokumenter/397/Idrettsplassen%20syd.pdf Delareal 37 kvm.: Formål Kjørevei. - Delareal: 1 341 kvm. :Formål Boliger Se link til bestemmelsene for spesifikasjoner. Kontakt planavdelingen til Saltdal kommune for ytterligere opplysninger
Vei/vann/kloakk: Offentlig vei frem til privat innkjørsel. Offentlig vann og kloakk, via private stikkledninger.
Grunnboksdato: 20.4.2026
Tinglyste heftelser og rettigheter: På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver: 27.05.1960 - Dokumentnr: 1036 - Registrering av grunn. Denne matrikkelenhet opprettet fra: Knr:1840 Gnr:43 Bnr:512
Betalingsbetingelser: Det tas forbehold om endring i offentlige gebyrer. Kjøpesum samt omkostninger innbetales senest per overtagelsesdato. Kjøper er selv ansvarlig for at alle innbetalinger er meglerforetaket i hende til avtalt tid og må selv påse at eventuell bankforbindelse er informert om dette. Innbetaling av kjøpesum skal skje fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.
Overtagelse: Etter avtale. Angi ønsket overtagelse ved budgivningen.
Megler: Asbjørn Ingebrigtsen
Ansvarlig megler: Asbjørn Ingebrigtsen
Meglers vederlag: Fastpris vederlag kr. 35000.00 (inkl. mva). Salgstilretteleggelse kr. 10 000,- (inkl. mva.) Oppgjørsgebyr kr. 8 000,- (inkl. mva.) Markedspakke kr. 15 000,- (inkl. mva.) Visninger og overtakelse (pr. stk.) kr. 2 500,- (inkl. mva.) Grunnpakke/Grunnbok/e-tinglysing kr. 2 000,- (inkl. mva.) Direkte utlegg dekkes av selger. Dersom handel ikke kommer i stand er følgende avtalt om meglerforetakets vederlag: Intet salg - ingen regning. Oppdragsgiver betaler bare hvis det blir salg. Boligselgerforsikring, bygningsrapport, takst og annonsering utover avtalt markedspakke inngår ikke i garantien, men kan bestilles direkte fra leverandør.
Boligselgerforsikring: For denne eiendommen er det tegnet boligselgerforsikring.
Boligkjøperforsikring: Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri. Se produktark, vedlagt salgsoppgave, for nærmere informasjon og priser. Forsikringen er meglet fram av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandling foretas av Crawford & Company.
Sentrale lover: Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Dersom eiendommen har et mindre grunnareal (tomt) enn kjøperen har regnet med, er det likevel ikke en mangel hvis ikke arealet er vesentlig mindre enn det som fremkommer av salgsdokumentene, jf. avhl-3-3. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Både kjøper og selger er forpliktet til å signere den standard kjøpekontrakten som er utarbeidet av Notar i forbindelse med eiendomshandler. Kjøpekontrakten kan gjennomgås hos eiendomsmegleren før budet legges inn.
Personopplysningsloven: Ditt personvern er viktig for Notar og vi er opptatt av å verne om personopplysningenes integritet, tilgjengelighet og konfidensialitet. All behandling av personopplysninger i Notar skal følge det til enhver tid gjeldende personvernregelverket, herunder GDPR og personopplysningsloven. Les mer om dette her: https://notar.no/personvern.aspx.
Hvitvaskingsreglene: Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og tilhørende forskrift. Etter hvitvaskingsloven er eiendomsmegler pålagt å gjennomføre kundetiltak av både selger og kjøper. Hvis kjøper ikke bidrar til at megler får gjennomført kundetiltak, og dette fører til at transaksjonen ikke kan gjennomføres eller blir forsinket, misligholder kjøper avtalen med selger. Etter 30 dager anses misligholdet vesentlig, og selger har rett til å heve avtalen og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning. Dersom det er selger som ikke bidrar til at megler får gjennomført løpende kundetiltak underveis i oppdraget må eiendomsmegler stanse gjennomføringen av transaksjonen. Selger vil i et slikt tilfelle ha misligholdt sine forpliktelser, og kjøper vil kunne ha et krav mot selger etter avhendingsloven. Hvis kundetiltak ikke lar seg gjennomføre, vil Notar ikke kunne bistå med handelen eller foreta oppgjør. Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon, i en samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Dersom innbetaling likevel må foretas på annen måte, må megler orienteres med begrunnelse og informasjon om innbetalers navn, før innbetaling av oppgjør.
Budgivning: Det første budet skal inngis skriftlig på Notar sitt budskjema, påført budgivers signatur og vedlagt kopi av legitimasjon. Alternativt kan man legge inn bud elektronisk, ved bruk av "Gi bud" knapp i nettannonse, hvor budgiver må legitimere seg med BankID. Senere bud kan inngis per e-post eller SMS til megler. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgiver at bud er mottatt. Bud som ikke er skriftlig, eller som har en kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Et bud er bindende for budgiver frem til angitt akseptfrist. Bestemmelser om budgivning gitt i medhold av eiendomsmeglingsloven § 6-8 kommer til anvendelse ved utførelsen av Oppdraget. For å sikre en forsvarlig gjennomføring av budrunden, stiller Notar krav til frister ved budgivningen. Bud skal ikke ha en akseptfrist på mindre enn 30 minutter fra budet inngis. Bud med kortere akseptfrist enn 30 minutter kan avvises. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud. Selger må skriftlig akseptere budet før budaksept kan formidles til budgiver. Fra og med 01.07.25 ble det ikke lengre være lovlig å legge inn hemmelige bud. Megler kan dermed ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet skal holdes skjult (hemmelig) for andre budgivere og interessenter. Kopi av budjournal skal gis til kjøper og selger uten ugrunnet opphold etter at handelen er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan kreve kopi av budjournalen i anonymisert form etter at budrunden er avsluttet. For øvrig vises det til ”Forbrukerinformasjon om budgivning” som er inntatt i salgsoppgaven.
Ch D Kohmanns vei 2
Meld din interesse for denne boligen
Del denne annonsen
Send lenken til venner og familie, eller lagre den for senere

