Hopp til innhold
Velkommen til Leikongvegen 320 seksjon 5 v/ Ludvig Sandström, NotarVelkommen til Leikongvegen 320 seksjon 5 v/ Ludvig Sandström, Notar

GURSKØY

Leikongvegen 320

Toppleilighet med fin utsikt over sjø | Praktisk planløsning, lettstelt bolig | Fin uteplass på fellesareal og parkering

Velkommen til Leikongvegen 320 (seksjon 5)! Jakter du en lettstelt og praktisk leilighet beliggende i toppetasjen? Sjekk då ut denne boligen! Ønsker du flott utsikt over sjø og fjellene omkring, meld deg då på visning. Eierseksjonen består av gang/entre, åpen stue/kjøkken løsning med flott utsikt, kombinert baderom/vaskerom og soverom. Det medfølger parkingsplass og hage med terrasse i utvendig fellesareal. Det er virtuell visning i leiligheten, her kan du ta deg en tur innom boligen allerede i dag! Velkommen til en hyggelig visning!

Prisantydning

kr 1 290 000

Omkostninger:

kr 33 340

Totalpris:

kr 1 323 340

Fellesutgifter:

kr 1

Adresse:

Leikongvegen 320

Boligtype:

Eierleilighet

Eierform:

Eierseksjon

Energimerking:
F

BRA-i:

64 m²

Tomt:

833 m²

Etasje:

3

Soverom:

1

Byggeår:

1960

Bud Leikongvegen 320

Ludvig Sandström

Eiendomsmegler MNEF/Partner

Ludvig Sandström

Hold meg oppdatert

Få oppdateringer om visninger, bud og annen relevant informasjon om eiendommen

Adresse: Leikongvegen 320

Oppragsnummer: 3-0064/25

Prisantydning: kr 1 290 000

Omk. Kjøper beløp: kr 33 340

Totalpris: kr 1 323 340

Selger: Ludvig Sandström

Matrikkel: Kommunenr: 1515Gnr: 76Bnr: 39Snr: 5

Eierform: Eierseksjon

Boligtype: Eierleilighet

Soverom: 1

Etasje: 3

Parkeringsforhold: Biloppstillingsplass foran bygg og bak bygget.

Beliggenhet: Eiendommen ligger sentralt på Leikong i et etablert område med eneboliger fra forskjellige tidsepoker i nærmiljøet. Det er kort vei til nærbutikk, ca. 4 km til Myrvåg og ca. 13 km til Ulsteinvik. Fra eiendommen er det utsikt mot fjorden og omkringliggende natur. Boligen ligger langs riksvegen og vil være utsatt for noe trafikkstøy.

Adkomst: Følg fylkesvei 61. Fra Ulsteinvik følg skilting mot Larsnes. Ta 2. avkjørsel i Garneskrysset i retning Larsnes. Kjør i 2,85km og ta av til venstre mot Larsnes. Kjør i 3,1 km, du kommer da til eiendommen på høgre side. Det vil bli skiltet med Notar visningsskilter ved annonserte visninger. Se for øvrig kart for nærmere veibeskrivelse.

Kommunale avgifter år: 2024

Info kommunale avgifter: Ingen kommunale avgifter er registrert på seksjonen. Det kan tilkomme slamtømming på inntil 1.362,50,- men er ikke registrert fra kommunen. Renovasjon til SSR kommer i tillegg på kr. 5 388,- for standard husholdningsabbonement for 2025, fordelt på 6 terminer. Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Herøy kommune kjenner ikke samlet gebyr for en eiendom for et år før året er omme. Tjenestene vil normalt ha en prisøkning hvert år, samt at forbruk på ulike tjenester kan variere fra år til år.

Eiendomsskatt år: 2024

Info eiendomsskatt: Eiendomsskatten blir utregnet på bakgrunn av den kommunale taksten, eller ut i fra formuesgrunnlaget. Formuesgrunnlaget blir hentet fra Skatteetaten. For 2025 har Herøy kommunestyre vedtatt en eiendomsskatt på 1,0 promille for alle eiendommer.

Formuesverdi primær: kr 309 971

Formuesverdi primær år: 2023

Formuesverdi sekundær: kr 1 239 882

Formuesverdi sekundær år: 2023

Info formuesverdi: Med primærboliger menes der boligeier er folkeregistrert bosatt, mens sekundærboliger menes alle andre eiendommer herunder fritidseiendommer, pendlerboliger og utleieobjekter.

Felleskostnader pr. mnd: kr 1

Felleskostnader inkluderer: Det er per dags dato ingen felleskostnader da det ikke er opprettet et sameie, det kan bli opprettet et sameie og da også et styre der det ved en seinere anledning kan bli besluttet at det blir felleskostnader. Dette skal da vedtektføres der alle seksjonseierne har røstrett. Naturlig er det at forsikring for bygget med mer blir lagt til grunn for kostnaden. Det gjøres dog oppmerksom på at den nye eierseksjonsloven (esl.) trådte i kraft 1. januar 2018, og med denne er det innført nye regler om blant annet vedlikeholdsansvar, økning av legalpantets størrelse, tidsbegrenset rett til bruk av fellesareal med mer. I den nye lovens § 26 (2) er det også inntatt en helt ny bestemmelse som har som formål å sikre at parkeringsplasser som i vedtak etter plan- og bygningsloven er krevet opparbeidet til bruk for funksjonshemmede blir gjort tilgjengelig for de som har behov for slike plasser. Bestemmelsen pålegger sameiene å innføre en bytteordning eller lignende for å sikre tilgjengeligheten, og det oppstilles krav om at ordningen skal inntas i sameiets vedtekter. Disse lovpålagte vedtektene skal, jf. esl. § 67 (4) være vedtatt innen 1. januar 2019. Av den nye loven § 67 (9) følger for øvrig at avtaler og bestemmelser – herunder vedtektsbestemmelser – i eierseksjonssameier som er i strid med den nye eierseksjonsloven, vil opphøre senest 1. januar 2019. For alle praktiske formål betyr dette at mange eierseksjonssameier må sørge for å endre og tilpasse sine vedtekter til den nye loven før denne datoen. Det er også foretatt endringer i eierseksjonsloven knyttet til korttidsutleie av boliger og forbud mot indirekte erverv av flere enn to boligseksjoner. Denne endringen trådte i kraft 1. januar 2020. Det er styrets oppgave å sørge for at eierseksjonssameiet drives i samsvar med lov, vedtekter og beslutninger på årsmøtet. Sameiet har ikke oppdatert sine vedtekter. I forlengelsen av det nevnte bør styret gå gjennom både vedtekter og evt. husordensregler, og gjøre nødvendige endringer.

Omkostninger: 1 290 000 Prisantydning -------------------------------------------------------- Omkostninger 10 900 Boligkjøperforsikring – fem års varighet (valgfritt) 2 800 Boligkjøperforsikring Help Pluss - ett års varighet (valgfritt) 32 250 Dokumentavgift 545 Tinglysing skjøte 545 Tinglysning pantedokument (pr. stk.) -------------------------------------------------------- 33 340 Omkostninger totalt 44 240 (med Boligkjøperforsikring  - fem års varighet) 47 040 (med Boligkjøperforsikring inkludert ett år med Help Pluss) -------------------------------------------------------- 1 323 340 Totalpris. inkl. omkostninger 1 334 240 Totalpris. inkl. omkostninger (med Boligkjøperforsikring  - fem års varighet) 1 337 040 Totalpris. inkl. omkostninger (med Boligkjøperforsikring inkludert ett år med Help Pluss) -------------------------------------------------------- Vi gjør oppmerksom på følgende:  • Det gjøres oppmerksom på at det må tegnes egen Boligkjøperforsikring pr. seksjon for flermannsbolig.  •  Ovennevnte omkostninger er beregnet ut fra kjøpesum tilsvarende prisantydning. Det tas forbehold om økning i gebyrer.

Omk. Kjøper beløp: kr 33 340

Tomteareal: 833 m²

Beskrivelse av tomt: Sameietomten er opparbeidet med asfaltert innkjørsel og biloppstillingsplass. Der er forstøtningsmurer, trapper og gruset parkeringsareal på eiendommen. Eiendommen er seksjonert og inneholder 6 boligseksjoner, og den er en felles sameietomt. Eiendommen har felles hage, terrasse og biloppstillingsplasser.

Takstmann: Jan-Norvald Jønsson

Type takst: Tilstandsrapport

Takstdato: 4.3.2025

Verditakst: kr 1 300 000

Byggemåte: EIERLEILIGHET - UTVENDIG VINDUER/DØRER Bygningen har PVC vinduer med 3-lags glass. Bygningen har malt hovedytterdør, dør er ikke brannklassifisert. TAKTEKKING/TAKKONSTRUKSJON Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon. Raftekott ca. 21m², besiktet i kryprom. TG3 I TAKST (store eller alvorlige avvik). Avvik er beskrevet under, for tiltak og konsekvenser rundt avvik se utfyllende informasjon i vedlagt tilstandsrapport. Våtrom > Etasje > Bad/vaskerom > Generell > Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Kostnadsestimat: kr 100 000 - 300 000 TG IU I TAKST (konstruksjon som ikke er undersøkt). Avvik er beskrevet under, for tiltak og konsekvenser rundt avvik se utfyllende informasjon i vedlagt tilstandsrapport. Utvendig > Takkonstruksjon/Loft > Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etg. TG2 I TAKST (avvik som kan kreve tiltak). Avvik er beskrevet under, for tiltak og konsekvenser rundt avvik se utfyllende informasjon i vedlagt tilstandsrapport. UTVENDIG Taktekking > Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Dører > Det er avvik: Dør er ikke brannklassifisert. INNVENDIG Etasjeskille/gulv mot grunn > Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Pipe og ildsted > Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Rømmningsvei via vindu > Det er påvist andre avvik: Det er > 5 meter til terreng, ikke brannstige. TEKNISKE INSTALLASJONER Vannledninger > Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Avløpsrør > Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Varmtvannstank > Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Elektrisk anlegg > Ordinært el. anlegg, tidstypisk for byggeår. Sikringsskap i trappegang og skru/automatsikringer, felles med nabo. VÅTROM Etasje > Bad/vaskerom > Tilliggende konstruksjoner våtrom > Hulltaking er ikke foretatt da det allerede er påvist andre avvik i våtsone, samt bad ligg mot naboseksjoner. KJØKKEN Etasje > Stue/kjøkken > Overflater og innredning Det er påvist at overflater har noe skader. For ytterligere informasjon ber vi interessenter foreta en grundig gjennomgang av takst/tilstandsrapport og eiers egenerklæring som følger vedlagt. Disse inneholder informasjon av vesentlig betydning for eiendommen. Vi oppfordrer alle interessenter til å foreta en grundig gjennomgang av boligen/eiendommen, gjerne med bistand av teknisk fagkyndig.

Innhold: 3. etasje: Gang, Bad/vaskerom, Soverom, Stue/kjøkken

Standard: LEILIGHET - INNVENDIG OVERFLATER Innvendig er det gulv av laminat. Veggene har malte plater. Innvendige tak har trepanel. KJØKKEN Kjøkkenet har innredning med alte profilerte fronter. Benkeplaten er av laminat, nedfelt stålvask. Det er opplegg for kjøl/fryseskap, oppvaskmaskin og komfyr. Det er avtrekk via mekanisk avtrekksanlegg i boenheten. BAD/VASKEROM Bad/vaskerom Bad med byggeforskrifter fra før 1997. Fliser med sokkelflis på gulv, plast sluk, med fall på ca. 15 mm. tapet på vegger. Innredning med servant, klosett, dusjkabinett, og opplegg for vaskemaskin. Mekanisk avtrekk med kjøkken. Hulltaking er ikke foretatt da det allerede er påvist andre avvik i våtsone, samt bad ligg mot naboseksjoner. TEKNISKE INSTALLASJONER VVS: Innvendige vannledninger er av kobber med plastkappe. Det er avløpsrør av plast/soil. Boligen har mekanisk ventilasjon, noe støy. Varmtvannstanken er på ca. 200 liter, montert i kryprom i snr. 6 Varme: Elektrisk, vedfyring. Varmekabler på bad. El-anlegg: Ordinært el. anlegg, tidstypisk for byggeår. Sikringsskap i trappegang og skru/automatsikringer, felles med nabo. Brannutstyr m.m.: Det er nye brannslukningsapparat og røykvarsler, som <10 år. Det er montert brannvarslere og brannslukkingsapparat. Kunne med fordel ha vert seriekoblet for hele x-mannsboligen. VIKTIG Du bør lese tilstandsrapport, eiendomsmeglers beskrivelse i salgsprospektet og selgers egenerklæring nøye. Du kan ikke klage på forhold som du har fått opplysninger om i tilstandsrapporten, i salgsoppgaven eller på andre måter. Se på tilstandsgrad og anslått utbedringskostnad for å danne deg et bilde av hva du må regne med av kostnader og eventuelle arbeider på boligen fremover. Husk at en anslått kostnad ikke er det samme som faktisk kostnad. Merk også at anslått utbedringskostnad bare er utbedring av konkrete avvik, etter den standarden som boligen har. Oppgradering til dagens standard kan koste mer. Husk: Å kjøpe en brukt bolig er ikke det samme som å kjøpe en ny bolig. Gjør en vurdering av boligens alder, tilstand og type. I en eldre bolig, kan det være avvik som ikke er beskrevet, men som du ikke kan klage på til selger

Hvitevarer: Løse hvitevarer følger ikke salget. Dette fraviker fra tilbehørslisten i salgsoppgaven. Det samme gjelder evt. veggmontert TV/ flatskjerm, komplett parabolanlegg, dekoder, musikkanlegg, vegglader for el-bil, robotklipper og robotstøvsuger.

Innbo og løsøre: I henhold til avhl. § 3-4 skal eiendommen, når annet ikke er avtalt, overdras med innredninger og utstyr som etter lov, forskrift eller annet offentlig vedtak skal følge med. Det samme gjelder varig innredning og utstyr som enten er fastmontert eller er særskilt tilpasset bygningen, jf. avhl. § 3-5. Loven inneholder ingen detaljert oversikt over hva som omfattes av «innredning og utstyr», og over hva som skal regnes som «fastmontert eller særskilt tilpasset».   Partene kan fritt avtale hva som skal følge med eiendommen ved salg. Bransjens liste over løsøre og tilbehør som skal følge med eiendommen, er en del av avtalen mellom kjøper og selger dersom ikke annet er opplyst i salgsoppgaven, kjøper har tatt forbehold i bud eller avtale på annen måte er inngått. Der intet annet er avtalt, vil løsøre og tilbehør medfølge slik dette fremkommer av avhl. § 3-4 og § 3-5 og tilbehørslisten som fremkommer lenger bak i salgsoppgaven.   Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti.   Dersom det er noe i den vedlagte liste som ikke finnes på eiendommen, vil det heller ikke medfølge.   Bransjens liste over løsøre og tilbehør er utarbeidet av Norges Eiendomsmeglerforbund, Eiendom Norge og Advokatforeningens Eiendomsmeglingsgruppe, og er gjeldende fra 1. januar 2020.

Byggeår: 1960

Sammendrag selgers egenerklæring: Har du kjennskap til eiendommen? Ja Når kjøpte du boligen? 2013 Hvor lenge har du eid boligen? 12 år og 2 måneder Har du bodd i boligen siste 12 måneder? Nei 4 Kjenner du til feil eller om har vært utført arbeid/kontroll på vann/avløp? Svar Ja, kun av faglært Beskrivelse Byttet vv tank Arbeid utført av Dalene vvs 5 Kjenner du til om det er/har vært problemer med drenering, fuktinnsig, øvrig fukt eller fuktmerker i underetasje/kjeller? Ja. Beskrivelse Fuktmerker i kjeller. Ny drenering i mars 2025 9 Kjenner du til om det er/har vært sopp/råteskader/insekter/skadedyr på eiendommen som rotter, mus, maur eller lignende? Ja. Beskrivelse Spor etter -og fanget 1 rotte for ca.2år siden. Ikke sett siden. Anticimex hadde fast inspeksjon. 11 Kjenner du til om det er/har vært utført arbeid på el-anlegget eller andre installasjoner (f.eks. oljetank, sentralfyr, ventilasjon)? Svar Ja, kun av faglært Beskrivelse Byttet vifte modul, type villavent Arbeid utført av Egset ventilasjon 23 Kjenner du til om det foreligger skaderapporter/ tilstandsvurderinger eller utførte målinger? Ja. Beskrivelse: Takst 24 Er det andre forhold av betydning ved eiendommen som kan være relevant for kjøper å vite om (f.eks. rasfare, tinglyste forhold eller private avtaler)? Ja. Beskrivelse Privat avtale med 1 nabo som er tilknyttet vannforsyning/brønn. 27 Kjenner du til om det er/har vært sopp/råteskader/insekter/skadedyr i sameiet/laget/selskapet (fellesareal eller i andre boliger) som rotter, mus, maur eller lignende? Ja. Beskrivelse Spor etter -og fanget 1 rotte for ca.2år siden. Ikke sett siden. Anticimex hadde fast inspeksjon. For ytterligere informasjon ber vi interessenter foreta en grundig gjennomgang av eiers egenerklæring som følger vedlagt i salgsoppgaven. Denne inneholder informasjon av vesentlig betydning for eiendommen.

Radonmåling: Boligen ligger minimum tre etasjer over bakkenivå og radonmålinger er ikke relevant. Radon er en usynlig og luktfri gass som ligger nede i grunnen. Det varierer geografisk hvor stor forekomst det er av radon. Det er ikke et krav til måling av radon i bolig, men på generelt grunnlag er dette anbefalt. Ved utleie er det et krav til måling av radon. Det ble krav om radonsperre eller andre forebyggende tiltak mot radon på nybygg 1. juli 2010.

Oppvarming: Elektrisk, vedfyring. Varmekabler på bad. Varmekilder, slik som ovner, kaminer, peiser, varmepumper og panelovner, følger med uansett festemåte. Frittstående biopeiser/varmeovner og terrassevarmere medfølger ikke. Det følger ikke med varmekilder i rom som ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder på visning.

Info energiklasse: Energimerket beskriver hvor energieffektivt bygget er, og hvilke energikilder som er brukt i bygget. Energimerket består av to deler: en energikarakter og en oppvarmingskarakter. Til sammen forteller de om energistandarden i boligen din.   Energikarakteren sier noe om energistandarden til bygningen og dermed noe om forventet forbruk av energi. Skalaen går fra A som er best til G som er dårligst.   Oppvarmingskarakteren blir angitt ut fra hvor stor andel av energien som kommer fra ikke fornybare energikilder, slik som olje eller gass, eller fra elektrisitet. Et bygg som bare har panelovner får derfor en dårlig oppvarmingskarakter. Karakteren er en fargeskala fra rød til grønn, hvor grønn er best. En grønn karakter betyr at du bruker bioenergi eller annen ny fornybar energi. Bruk av ved, varmepumpe, sol og fjernvarme gir god oppvarmingskarakter.

Ferdigattest/midlertidig brukstillatelse: Det foreligger innflyttingsattest (bruksløyve) datert 19.05.1987. Merknader: 1. Utvendig rømningsvei må tillages. 2. Røykvarsler må monteres i begge husvær. Det foreligger tegninger fra kommunen som stemmer med dagens utnyttelse, de her er ikke stemplet, men sendt fra kommunen.

Adgang til utleie: Seksjonen kan leies ut i sin helhet.

Regulerings- og arealplaner: Kommuneplan arealdel for Herøy 2013-2025, Ikrafttredelsesdato 30.10.2014, og ligger område for boliger, B43. Ligger i et område uten detaljregulering.

Vei/vann/kloakk: Eiendommen har adkomst via offentlig veg eller gate. Eiendommen har vannforsyning fra egen brønn på eiendommen for sameie. Vannprøve tatt i 2016, ifølge eier. Merk at fra 1.juli 2018 er det krav om at alle som har en privat brønn som forsyner mer enn en husstand med vann skal melde inn dette til Mattilsynet. Har du privat brønn, men ikke deler drikkevannet med andre er det ikke pålagt å registrere denne. Registreing kan gjøres her: www.mattilsynet.no Eiendommen er tilknyttet offentlig avløpsnett via private stikkledninger.

Grunnboksdato: 6.5.2025

Tinglyste heftelser og rettigheter: På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver: 1515/76/39/5: 16.09.1963 - Dokumentnr: 2479 - Bestemmelse om kloakkledn Overført fra: Knr:1515 Gnr:76 Bnr:39 Gjelder denne registerenheten med flere Forklaring: Søknad om tillatelse til å legge vann-, kloakk- og stikkrenner langs riksvei der man godtar vilkår at skade eller ulempe på riksvei i forbindelse med ledningene tilfaller eier. 16.04.1964 - Dokumentnr: 1070 - Bestemmelse om veg Overført fra: Knr:1515 Gnr:76 Bnr:39 Gjelder denne registerenheten med flere Forklaring: Fråsegn om parkering med direkte adkomst fra riksvei. 28.08.1967 - Dokumentnr: 2562 - Rettighet Rettighetshaver: Herøy Vasslag Sa Org.nr: 956 668 824 LEIEAVTALE Overført fra: Knr:1515 Gnr:76 Bnr:39 Gjelder denne registerenheten med flere ---------- Transport Fra: Leikanger Vassverk A/l Org.nr: 970 059 105 Til: Herøy Vasslag Sa Org.nr: 956 668 824 Forklaring: Fråsegn om evig varende bruksrett til grunn for nedlegging av rørledninger m.m. 03.05.2018 - Dokumentnr: 722268 - Seksjonering Opprettet seksjoner: Snr: 5 Formål: Bolig Forklaring: Seksjoneringsplan og tegninger som stemmer med dagens bruk. Sameiebrøk: 1/6

Legalpant: Det gjøres oppmerksom på at sameiet har legalpanterett i seksjonen tilsvarende 2 x folketrygdens grunnbeløp for felleskostnader samt andre krav som skriver seg fra sameieforholdet.   EIERBEGRENSNING Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer enn to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Den som har ervervet seksjonen i strid med forbudet vil i et slikt tilfelle, frivillig eller etter pålegg, måtte selge seksjonen videre til noen som lovlig kan erverve den.

Overtagelse: Etter avtale. Angi ønsket overtagelse ved budgivningen.

Megler: Ludvig Sandström

Meglers vederlag: Fastpris vederlag kr. 55 000,- (inkl. mva). Salgstilretteleggelse kr. 14 900,- (inkl. mva.) Oppgjørsgebyr kr. 6 500,- (inkl. mva.) Digital markedspakke kr. 22 500,- (inkl. mva.) Visninger og overtakelse (pr. stk.) kr. 2 500,- (inkl. mva.) Grunnbok/e-tinglysing kr. 2 000,- (inkl. mva.) Trykking av prospekt kr. 1 000,- (inkl. mva.) Direkte utlegg dekkes av selger. Dersom handel ikke kommer i stand er følgende avtalt om meglerforetakets vederlag: Intet salg - ingen regning. Oppdragsgiver betaler bare hvis det blir salg. Boligselgerforsikring, bygningsrapport, takst og annonsering utover avtalt markedspakke inngår ikke i garantien, men kan bestilles direkte fra leverandør.

Boligselgerforsikring: For denne eiendommen er det tegnet boligselgerforsikring.

Boligkjøperforsikring: Vedlagt i salgsoppgaven følger informasjon om Boligkjøperforsikring Pluss og Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Boligkjøperforsikring Pluss har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 2 200,- i honorar for hver forsikringsavtale som formidles på Boligkjøperforsikring Pluss og kr 1 200,- i honorar for Boligkjøperforsikring.   Boligkjøperforsikring kan tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Sentrale lover: Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.   Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.   Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.   Dersom eiendommen har et mindre grunnareal (tomt) enn kjøperen har regnet med, er det likevel ikke en mangel hvis ikke arealet er vesentlig mindre enn det som fremkommer av salgsdokumentene, jf. avhl-3-3.   Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).   Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Personopplysningsloven: Ditt personvern er viktig for Notar og vi er opptatt av å verne om personopplysningenes integritet, tilgjengelighet og konfidensialitet. All behandling av personopplysninger i Notar skal følge det til enhver tid gjeldende personvernregelverket, herunder GDPR og personopplysningsloven. Les mer om dette her: https://notar.no/personvern.aspx.

Hvitvaskingsreglene: Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og tilhørende forskrift. Etter hvitvaskingsloven er eiendomsmegler pålagt å gjennomføre kundetiltak av både selger og kjøper. Hvis kjøper ikke bidrar til at megler får gjennomført kundetiltak, og dette fører til at transaksjonen ikke kan gjennomføres eller blir forsinket, misligholder kjøper avtalen med selger. Etter 30 dager anses misligholdet vesentlig, og selger har rett til å heve avtalen og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning.   Dersom det er selger som ikke bidrar til at megler får gjennomført løpende kundetiltak underveis i oppdraget må eiendomsmegler stanse gjennomføringen av transaksjonen. Selger vil i et slikt tilfelle ha misligholdt sine forpliktelser, og kjøper vil kunne ha et krav mot selger etter avhendingsloven. Hvis kundetiltak ikke lar seg gjennomføre, vil Notar ikke kunne bistå med handelen eller foreta oppgjør.   Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon, i en samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Dersom innbetaling likevel må foretas på annen måte, må megler orienteres med begrunnelse og informasjon om innbetalers navn, før innbetaling av oppgjør.

Budgivning: Det første budet skal inngis skriftlig på Notar sitt budskjema, påført budgivers signatur og vedlagt kopi av legitimasjon. Alternativt kan man legge inn bud elektronisk, ved bruk av "Gi bud" knapp i nettannonse, hvor budgiver må legitimere seg med BankID. Senere bud kan inngis per e-post eller SMS til megler. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgiver at bud er mottatt.   Bud som ikke er skriftlig, eller som har en kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Et bud er bindende for budgiver frem til angitt akseptfrist.   Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud. Selger må skriftlig akseptere budet før budaksept kan formidles til budgiver.   Kopi av budjournal skal gis til kjøper og selger uten ugrunnet opphold etter at handelen er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan kreve kopi av budjournalen i anonymisert form etter at budrunden er avsluttet.   For øvrig vises det til ”Forbrukerinformasjon om budgivning” som er inntatt i salgsoppgaven.

Leikongvegen 320

Meld din interesse for denne boligen

Del denne annonsen

Send lenken til venner og familie, eller lagre den for senere